Mężczyźni pożądający mężczyzn w kinie PRL-u

Reprezentacja jawnych homoseksualistów w kinie okresu PRL-u jest znikoma, ale nie brakuje w nim rozmaitych manifestacji męsko-męskiego pożądania. Za sprawą filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego – najważniejszych bodaj reżyserów epoki PRL-u – męskie pożądanie mężczyzn lokuje się w samym centrum kanonu kina polskiego. Pierwiastek erotyczny w relacji między mężczyznami przybiera w ich filmach postać fantomu, śladu pragnienia, które nigdy nie zostaje zobrazowane wprost, wymyka się fotograficznej dosłowności i bezpośredniości. Utajone homoerotyczne pożądanie zostanie zanalizowane na przykładzie najważniejszych filmów K. Zanussiego („Barwy ochronne”, „Życie rodzinne”) i A. Wajdy („Lotna”, „Brzezina”, „Ziemia obiecana”).

Zapraszamy na trzecie spotkanie, tym razem odbędzie się ono w sobotę, o godzinie 18:00, w siedzibie Fundacji No Local na ul. Sławkowskiej 14 w Krakowie. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Queerowy Maj.

Przed wykładem warto zapoznać się z fragmentem filmu „Barwy ochronne”:


Sebastian Jagielski – ukończył filmoznawstwo w ISzA UJ. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą męskiemu pragnieniu homospołecznemu w kinie polskim. Współpracował przy redakcji II wyd.Encyklopedii kina (red. T. Lubelski, Biały Kruk, Kraków 2010). Zajmuje się historią kina polskiego oraz problematyką płci i seksualności w filmie.

Dodaj komentarz

Filed under posłuchaj/zobacz, zapowiedzi spotkań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s